napoleoniada2015Organizatorzy Napoleoniady 2015 dziękują za udział licznej publiczności, zaproszonym gościom, mieszkańcom Gminy Jonkowo oraz rekonstruktorom z Grup Rekonstrukcji Historycznych, a w szczególności: 2. Westpreußische Invalidenkompanie z Pomorza, Wileńskiemu Pułkowi Piechoty z Lidzbarka Warmińskiego, 2 Pułkowi Piechoty Xsięstwa Warszawskiego z Mazowsza, 12 Pułkowi Piechoty Xsięstwa Warszawskiego z Pomorza, Stowarzyszeniu Artylerii Dawnej "Arsenał" z Mazowsza, 21 Batalionowi Fizylierów von Stutterheim z Lidzbarka Warmińskiego, 47 Pułkowi Piechoty Fryderyka Wilhelma III z Kłodzka, 1 Pułkowi Dragonów księcia Albrechta z Kłajpedy, 10 Kompanii Pierwszego Pułku Artylerii Pieszej z Jonkowa.

 

 

INFORMUJEMY, ŻE DNIA 9 MAJA 2015 R. ODCINEK ULICY LEŚNEJ W JONKOWIE, OD SKRZYŻOWANIA Z ULICĄ KLONOWĄ DO GRANIC LASU, ZOSTANIE WYŁĄCZONY Z RUCHU KOŁOWEGO. OGRANICZENIA W RUCHU BĘDĄ OBOWIĄZYWAŁY OD GODZ. 9:00 DO GODZ. 17:00. PRZEZ CAŁY DZIEŃ 10 MAJA NA ULICY LEŚNEJ WPROWADZONY ZOSTANIE CAŁKOWITY ZAKAZ ZATRZYMYWANIA POJAZDÓW ZMOTORYZOWANYCH, ODWIEDZAJĄCYCH TEGO DNIA JONKOWO PROSIMY O ZAJMOWANIE PARKINGÓW W CENTRUM MIEJSCOWOŚCI ORAZ STOSOWANIE SIĘ DO POLECEŃ SŁUŻB PORZĄDKOWYCH.

Uwaga! W związku z organizacją imprezy plenerowej - widowiska rekonstrukcyjnego - NAPOLEONIADA 2015, w dniu 9 maja (sobota) na terenie Jonkowa mogą wystąpić czasowe utrudnienia w ruchu kołowym spowodowane zwiększonym ruchem pojazdów. Informujemy również o wprowadzeniu czasowego zakazu zatrzymywania się na całym odcinku ul. Leśnej w Jonkowie.

Prezentujemy szczegóły tegorocznej imprezy plenerowej - Napoleoniady 2015. Zapraszamy do Jonkowa w dniach 8-9 maja 2016 r.

Zapraszamy do Jonkowa na IX odsłonę inscenizacji bitwy napoleońskiej z 1807 r. - NAPOLEONIADĘ. Niebawem zaprezentujemy więcej szczegółów programu. Już dziś zachęcamy do obejrzenia filmu zapowiadającego jonkowskie wydarzenie.

grhOrganizatorzy Napoleoniady 2015 informują, że w tym roku wszystkie osoby, instytucje oraz firmy zainteresowane prowadzeniem handlu podczas imprezy będą podlegały obowiązkowej rejestracji, której celem jest uporządkowanie terenu przeznaczonego do handlu. Każdy zainteresowany ekspozycją swojego stoiska obowiązany jest do wcześniejszej rejestracji pod numerem telefonu: +48 89 512 92 37 wew. 34, +48 89 670 69 22 lub drogą elektroniczną na adres: k o n t a k t @ j o n k o w o . p l

W imieniu organizatorów informujemy, że tegoroczna Napoleoniada planowana jest na weekend majowy (8-10 maja 2015 r.). Podobnie jak rok temu impreza będzie miała charakter biwaku połączonego z manewrami i inscenizacją potyczki wojsk rosyjsko-pruskich z francuskimi.

WIĘCEJ INFORMACJI ORAZ PROGRAM IMPREZY JUŻ WKRÓTCE

bedomin 2014 8W dniach 15-17 sierpnia 2014 r. Muzeum Hymnu Polskiego w Będominie gościło ponad 150 rekonstruktorów epoki napoleońskiej, którzy uczestniczyli w manewrach wojskowych i widowisku inscenizującym bitwę napoleońską. Na odwiedzających muzeum czekało wiele atrakcji związanych z realiami życia obozowego. Organizatorzy przygotowali również scenki rodzajowe, w których zaprezentowano m.in. przegląd wojska przez cesarza Napoleona I Bonaparte, sąd polowy, a także działoczyny artylerii i pokazy musztry w wykonaniu piechoty. Impreza odbyła się już po raz dziewiąty. Współorganizatorami widowiska są Muzeum Narodowe w Gdańsku, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego oraz Urząd Gminy Nowa Karczma.

wardegowo 201421 czerwca 2014 r. w miejscowości Wardęgowo, gm. Biskupiec Pomorski odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poległych żołnierzy Wielkiej Armii podczas odwrotu spod Moskwy w 1812 r. W uroczystościach wzięli udział żołnierze-rekonstruktorzy z 10me Compagnie du 1er Regiment d'Artillerie a Pied, którzy pełnili wartę honorową przy obelisku, a następnie zaprezentowali pokaz musztry, oddając salwę honorową ku czci poległych.

heilsberg 20147 czerwca 2014 r. w Lidzbarku Warmińskim odbyła sie ósma inscenizacja walk z 1807 roku. Tegorocznej odsłonie bitwy pod Heilsbergiem towarzyszyło niezwykłe wydarzenie. W pobliskim Ignalinie dokonano uroczystego pochówku żołnierza 12 pułku dragonów francuskich, który zginął na przedpolach ówczesnego Heilsberga. Pogrzeb został poprzedzony mszą świętą w ignalińskim kościele. Następnie trumna została przeniesiona i złożona na miejscowym cmentarzu. Całość uroczystości w Ignalinie zakończyła inscenizacja potyczki.